x
  

Nelly Furtado

27. ledna 2007 v 14:50 | pandicka2005 |  Nelly Furtado
Nelly Furtado

http://images.starpulse.com/AMGPhotos/pic200/drp500/p565/p56549t1yjv.jpg

Rodné jménoNelly Kim Furtado
Narození2. prosince 1978
Londýn, Anglie
PůvodKanada Victoria, Kanada
ŽánryPop
R&B
Folk
World music
Povolánízpěvačka, textařka, instrumentalistka, producentka, herečka
Aktivní roky1996 - současnost

Nelly Kim Furtado je kanadská zpěvačka, textařka, instrumentalistka, hudební producentka a příležitostná herečka. První velký úspěch zaznamenala v roce 2000 s albem Whoa, Nelly! za které obdržela i prestižní cenu Grammy díky songu I'm Like a Bird. Po narození dcery v roce 2002 se vrátila na hudení scénu s albem Folklore, kde hlavní pozornost vzbudil singl Força, který byl oficiální hymnou k mistrovství Evropy ve fotbale 2004 v Portugalsku. V létě 2006 vydala své třetí album nazvané Loose, na kterém jsou i velmi úspěšné hity Maneater nebo Promiscuos.
Furtado je hlavně známá svým experimentováním s různými instrumentálními nástroji, díky němuž na svých albech představuje rozmanitou hudbu a míchání různých stylů a kultur.

Život

Dětství

Furtado se narodila v Kanadě a pochází ze tří dětí. Dětství prožila ve Victorii (Britská Kolumbie). Její rodiče Maria Manuela a Antonio Jose Furtado pocházejí z Portugalska. Jméno dostala po sovětské gymnastce Nelli Kimové.
Rodiče Nelly Furtado emigrovali z Portugalska do Kanady na začátku 80. let. Rodiči byla společně se sourozenci vedena ke vztahu k oběma kulturám, a proto umí i výborně portugalsky.
Toto míšení kultur od dětství na ni mělo vliv, první písničky, které skládala, byly vesměs dvojjazyčné. Později se ve škole začala učit i španělsky a hindsky.
Jelikož její rodiče neměli mnoho peněz, chodila od mladých let do práce, se svou matkou pracovala jako pokojská, později dostala místo hospodyně. Jak později přiznala v jednom rozhovoru, toto ji pomohlo objevit své pravé já a navedlo ji na pozitivní cestu.
První vystoupení měla Furtado v kostele se svou matkou při oslavách Portugalského dne. Když jí bylo devět, začala se učit hrát na pozoun a ukulele, později i na kytaru a klávesy.
Ve dvanácti letech začala hrát ve své první skupině. Zpívali tehdy portugalsky a texty psala Nelly. V pozdějších letech jí začali hlavně ovlivňovat různí DJové a rappeři. Během návštěvy Toronta v roce 1996 se potkala s kanadskou hip-hopovou kapelou Join to Ranks a to ji nejvíce ovlivnilo. V létě 1996 se dala dohromady s duem Nelstar a Newkirk a společně začali koncertovat. O pár let později se všichni osamostatnili a Nelly nahrála pár demo nahrávek, se kterými začala obcházet hudební nakladatelství, nejvíce pozornosti se těšila v nakladatelství DreamWorks.

Whoa, Nelly!

K natočení svého debutového alba přizvala producenty Eatona a Westa, kteří jí pomohli k vydání alba v říjnu 2000. Hlavní úspěch zaznamenaly na tomto albu první tři singly, které se jmenovaly I'm Like a Bird, Turn off the Light a …On the Radio (Remember the Days). V roce 2002 obdržela 4 nominace na prestižní ceny Grammy, nakonec dostala jeden gramofon a to za nejlepší ženskou nahrávku za píseň I'm Like a Bird. Mimoto byla Furtado kritiky chválena za směsici různých zvuků a žánrů. Prestižní časopis Slant označil album za "rozkošné a svěží". Úspěšnou desku završila úspěšným turné, které absolvovala společně s Mobym.

Folklore

Předtím, než vydala své druhé album, porodila své první dítě, dcerku, která dostala jméno Nevis. Album Folklore vyšlo v listopadu 2003 a hodně songů bylo napsáno ve vzpomínce na bezstarostné dětství, jeden ze songů, Childhood Dreams, věnovala i své malé dcerce. Nejvíce do podvědomí posluchačů se vryl song s názvem Força, který Nelly zpívá ve své rodné portugalštině a který se stal oficiální hymnou Mistrovství Evropy ve fotbale 2004. Píseň zazpívala i před finále, které se konalo 4. července 2004 v Lisabonu. Dalšími významnými písněmi se staly balada Try nebo pilotní Powerless (Say What You Want).
Album ale nebylo tak úspěšné jako její debut, vina padla na vydavatelství s tím, že jej málo propagovala, proto Nelly koncem roku 2005 odešla od nakladatelství DreamWorks ke Geffen Records.

Loose

Třetí album Nelly Furtado vyšlo v červnu 2006 a podařilo se mu navázat úspěch prvního Whoa, Nelly. Zpěvačka se dala do spolupráce s mnoha významnými umělci jako jsou Timbaland nebo Juanes. A podařilo se jí to, co ještě žádnému umělci. V Evropě vydala song s názvem Maneater načež v Americe song, který se jmenoval Promiscuous, a s oběma v jednom týdnu vedla jak prestižní hitparádu v Británii, tak v USA.

Fotky

Nelly-Furtado-loose-01.jpg

Nelly-Furtado-loose-02.jpg

Nelly-Furtado-loose-03.jpg

Nelly-Furtado-loose-04.jpg

Nelly-Furtado-loose-05.jpg

Nelly-Furtado-loose-06.jpg

Nelly-Furtado-loose-07.jpg

Nelly-Furtado-loose-08.jpg

Nelly-Furtado-loose-09.jpg

Nelly-Furtado-loose-10.jpg

Nelly-Furtado-loose-11.jpg

Nelly-Furtado-loose-12.jpg

Nelly-Furtado-loose-13.jpg

Nelly-Furtado-loose-14.jpg

Nelly-Furtado-loose-15.jpg

Nelly-Furtado-loose-16.jpg


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pandicka2005 | 10. dubna 2007 v 18:35 | Reagovat

Nové fotečky!!!!

2 fan2rex | E-mail | 7. března 2008 v 14:03 | Reagovat

I'm fond of Nelly Furtado !

She sing so perfect !!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama