x
  

Srpen 2007

Evanescence

27. srpna 2007 v 20:14 | pandicka2005 |  Evanescence
Evanescence

http://images.starpulse.com/AMGPhotos/pic200/drp600/p627/p62722t83hc.jpg

PůvodUSA Little Rock, USA
ŽánryAlternativní metal
Hard rock
Gothic rock
Aktivní roky1998 - současnost

Evanescence je americká hudební skupina hrající spojení Gothic rocku a Alternative metalu. Název skupiny může být přeložen jako "pomíjivost", "nestálost", "zmizet jako pára". Hlavní členka skupiny o své kapele řekla, že hrají především epicky dramatickou, temnou rockovou hudbu.

Po textové stránce Evanescence zahrnuje témata od lásky přes zoufalství až po temnou beznaděj. Díky milionům prodaných desek také získali dvě sošky Grammy.

Historie

Vznik

Rocková formace vznikla v roce 1998 v arkansaském městě Little Rock. Založili ji zpěvačka Amy Lee a kytarista Ben Moody, kteří se seznámili v teenagerských letech na dětském táboře, kde Amy občas zpívala a hrála na klavír. Ben ji uslyšel, jak zpívá píseň "I'll Do Anything For Love" a později ji přesvědčil o společném založení skupiny.

Začátky

Evanescence o sobě nejprve dali vědět v Little Rocku na konci devadesátých let. Ale jak se dalo předpokládat, rocková kapela tohoto ražení to vzhledem k místním hudebním tradicím na americkém Středozápadě neměla nejjednodušší. "Mladí lidé zde většinou poslouchají death metal, starší generace zase podstatně měkčí hudbu," vysvětluje Lee. "Vlastně si nevzpomenu ani na jednu zdejší kapelu, která by měla v čele zpěvačku."

A tak začali, ovlivněni širokým spektrem umělců, vydávat svá první EP. Ačkoli nedisponovali reputací získanou živými vystoupeními, rychle si vybudovali velmi dobré renomé.

Evanescence vydali v roce 2000 své první úplné album Origin. To jim pomohlo k vytvoření hitu "My Immortal" a posléze i k vytvoření druhé desky Fallen.

Fallen

Album Fallen bylo vytvořeno v roce 2003 s přáteli Amy a Bena - John LeCompt, Rocky Gray a Will Boyd za pomoci Wind-up Records. Vzniklo v Los Angeles a kapele se na něm podařilo udržet rovnováhu mezi křehkou krásou a přirozenou rockovou tvrdostí. S druhou deskou se Evanescence proslavili i za oceánem, zejména písní "Bring Me To Life", kterou na sebe upozornili hlavně v soundtracku k filmu Daredevil.
Stejně jako tento singl si zaslouží vyzdvihnout také další potenciální hity, melodicky chytlavé Tourniquet a Haunted.

Změna

22. října 2003 skupinu opustil zakládající člen Ben Moody. Stalo se tak po hádce s ostatními členy, ve které šlo o rozdíly v tvorbě a názory na jejich hudbu. Amy Lee: "Něco se změnilo po vydání druhého CD…" Mnoho fanoušků bylo zmateno touto změnou, protože se na desce Fallen podílela spousta jejích přátel.
Na Moodyho post ve skupině byl dosazen kytarista Terry Balsamo. Od té doby Evanescence tvořili zpěvačka a klavíristka Amy Lee, kytarista Terry Balsamo, druhý kytarista John LeCompt, baskytarista Will Boyd a bubeník Rocky Gray. Složení kapely fanoušci označili jako lepší než kdy předtím.

Anywhere but Home

V roce 2004 přibyla na kontě Evanescence další deska, tentokrát CD i DVD se jménem Anywhere but Home. Byl to audio a videozáznam z jejich koncertu v Paříži, kde rocková formace zahrála nejen celé CD Fallen, ale i nové singly "Missing", "Breathe no More" a "Farther Away" a také cover písničky "Thoughtless" skupiny KoRn.

Odchod a příchod

14. června opustil kapelu baskytarista Will Boyd. Prý nestojí o nějaké velké túry po světě a není vůbec se svou rodinou. Druhou fatální změnu oznámila Amy Lee fanouškům na jejich neoficiální webové stránce EvBoard.com.
V interview s MTV (10. srpna 2006) Amy představila nového člena jménem Tim McCord, který dal výpověd v kapele Revolution Smile a vyměnil svůj nástroj za baskytaru.

The Open Door

V roce 2006 navštívili Amy Lee a John LeCompt Evropu, a to města Londýn, Barcelonu a Paříž. Po tomto turné vydali třetí album slavící mnoho úspěchů The Open Door. Obsahuje 13 písní, z toho zatím nejslavnější jsou Sweet Sacrifice, Call Me When You're Sober a Lithium. Jmenované písně už mají i své videoklipy.
Amy Lee napsala písničku k dalšímu filmu odehranému roku 2005 Letopisy Narnie - Lev, Čarodejnice a Skříň. Jednalo se o píseň Lacrymosa (inspirovanou Mozartem). Producenti tohoto filmového trháku singl od Amy bohužel nepřijali s tím, že je píseň moc temná.
Další turné Evanescence začalo 5. října 2006 v Torontu, pokračovalo přes Kanadu, Japonsko, Austrálii a skončilo opět v USA. Druhé turné k The Open Door se bude konat v rámci Family Values Tour 2007 se skupinami KoRn a dalšími. Podle některých webů by měli Evanescence dorazit i k nám.
Deska The Open Door vyšvihla Evanescence na výsluní ve stovkách hitparád. Nejspíš je to jejich prozatím největší úspěch.

Zlom

Ze skupiny odešli dva členové - bubeník Rocky Gray a kytarista John LeCompt. Amy si z toho však nejspíše nic nedělá, najala dva nové - Troy McLawhorn a Will Hunt (oba dali výpověď ve své bývalé kapele Dark New Day - a 6. května 2007 se Amy vdala za svého terapeuta Joshe Hartzlera.

Fotky